22 | 10 | 2017

Московський патріархат підводять під «шосту статтю»?

В.Янукович. Московський патріархат (РПЦ МП)У Конституції СРСР була ст.6, де визначалась керівна роль лише однієї партії.

Зараз релігійна громадськість Московського патріархату просить Президента такого ж домінуючого статусу в Україні для своєї церкви.

І хоч УПЦ МП офіційно відмежувалася від цих заяв, суспільство збурила постановка такого питання. Що ж це було – диверсія проти Московського патріархату чи цілеспрямована акція на визначення єдино правильної церкви? Чому серед її ініціаторів філії саме російських православних організацій? Зрештою, в яку із церков має піти Президент на Великодні служіння?

Про це в прес-центрі «Главкому» дискутували народні депутати, члени парламентського комітету з питань культури і духовності Володимир Яворівський (БЮТ) та Володимир Зубанов (ПР).

 


 

Володимир Зубанов: «Сьогодні в світі йде шалена конкуренція за душі людей»

Московський патріархат відмежувався від заяв, які зробили відповідні організації, тому це не є їхньою офіційною точкою зору. Але гіпотетично, якщо якась церква або організація прагне бути домінуючою і залучає для цього якісь адміністративні важелі, то ми в свій час голосували за скасування статті 6 Конституції СРСР, бо будь-яка монополія призводить до кризи та занепаду.

Звичайно, сьогодні в світі йде шалена конкуренція в економічній площині, соціальній, партійній, і ця конкуренція, в першу чергу, іде за душі людей. Релігії, церкви конкурують між собою за душі. Якщо якась церква закликає державне керівництво стати на її бік і дати якісь преференції, це говорить про те, що ця церква має серйозні проблеми. Вона не спромоглася або не може знайти шлях до тієї чи іншої людини, тому вона вже каже: дайте нам офіційні важелі, щоб ми могли вистояти у цій шаленій конкурентній боротьбі за душі людей. Але це шлях в нікуди, адже будь-яка штучна монополія призводить ще до більшої кризи.

ому офіційна позиція Московського патріархату була і буде такою: ніякої монополії ми не потребуємо, це хтось десь сказав, не подумавши, а ми будемо проводити свою церковну політику в межах Конституції України, ми відокремлені від держави, тому будемо самостійно шукати шлях до людей. Тому вони так і сказали, що їм не треба ніяких штучних преференції від влади, що вони самі будуть працювати з віруючими.

Володимир Яворівський: «Те, що у нас сьогодні домінує Московський патріархат, не тільки несправедливо, але й дуже небезпечно для України»

Ми можемо по-різному оцінювати період президентства Кучми, Ющенка, але при всьому при тому вони спромоглися на те, щоб відчути, що як прихожани можуть ходити до тієї церкви, яка їм подобається, але в ролі Президента вони об’їжджали всі без винятку церкви – і Київського патріархату, і Автокефальну, і Греко-католиків, і, звичайно, заїздили до Києво-Печерської лаври. Це справді давало певний баланс, і священники відчували, що вони рівні.

Але ситуація радикально змінилася, коли Янукович фактично продемонстрував, що як Президент України він приймає одну церкву, і з її рук він приймає благословення на керівництво. Спершу можна було подумати, що це епізод, що людина, так би мовити, не «обкаталася». Але на цій помилці, яка дала Україні дуже тривожний сигнал, все не закінчилося. Далі дуже часті приїзди Кирила не стільки з месіанською місією як священник, а дуже часто з політичними гаслами, наприклад, утворення «единого русского мира» - абсолютно прокисла ідея, від якої відмовилася більшість націй, які складали колишній Радянський Союз. Це фатальні помилки в дуже делікатному напрямку, де потрібно діяти обережно, тому що це душа, це вірування. І те, що у нас сьогодні домінує Московський патріархат, не тільки несправедливо, але й дуже небезпечно для України.

Депутати вносять проект постанови про те, щоб позбавити всіх без винятку будівельників від сплати податків під час будівництва нового велетенського собору на Московській площі. Ви уявляєте цю чорну діру, в яку полізуть кошти? 12 мільйонів виділяються з жалюгідного київського міського бюджету на будівництво цього ж самого собору. Там же буде все - і гаражі, і сауни, і готелі. Настоятель церкви Московського патріархату Володимир звертається до уряду і просить такій-то фірмі видати ліцензію на продаж кукурудзи... Я нанизую це все, щоб ви відчули мою особисто тривогу.

Дещо нам поки що вдалося зупинити, а саме - виселення музеїв з Києво-Печерської лаври. Там є деякі інституції, які б можна було виселити, скажімо, так званий Інститут підвищення кваліфікації працівників культури, де насправді нічого не підвищується. Я за те, щоб їх виселити, вони займають колосальне приміщення, там же і гуртожитки, а туди розмістити деякі музеї, наприклад, музей Києва, який сьогодні у скринях. Бо приїдуть люди на «Євро-2012», а ми будемо їм розповідати про історію Києва: у цій скрині у нас ХІІ століття, а у тій - Х.

Це дуже і дуже нерозумно, це фатальна політична помилка. Влада не повинна влізати в ці питання, це порушення Конституції, бо у нас церква відділена від держави. Була ідея, яка вже майже реалізована, передати Міністерству культури Софію, а Міністерство культури приєднує її до Києво-Печерської лаври, і це все потихеньку переходить в руки Московського патріархату. Цього допустити не можна ні в якому випадку, бо Софія повинна бути над конфесіями. 28 березня Кабінет Міністрів видав постанову про виділення коштів для Софії, бо нам треба її підтримати, скоро тисячоліття Софії, там є колосальні проблеми, деякі фрески вже повідставали. Так от, було прийнято рішення виділити Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства 52 524 000 гривен, а з них 14 мільйонів Кабмін планує виділити на проведення ремонтно-реставраційних робіт на об’єктах… Києво-Печерської лаври.

Якщо хтось цього не розуміє, не буду персоніфікувати, то суспільство має сказати, що цього робити ні в якому разі не можна.

Володимир Зубанов: Якщо подивитися на те, що церкви Київського патріархату закривають, тиснуть на працівників церкви, щоб вони переходили до Московського чи, навпаки, то по статистиці, за 2010 рік 19 церков перейшли до Московського патріархату, а 20 – з Московського до Київського. Тобто, такий процес завжди іде.

Інші релігії також вільно розвиваються, для центрального греко-католицького собору на Лівому березі є всі сприятливі умови, щоб там і територія була, і все інше. Так само в Сімферополі виділили місце мусульманам для побудови мечеті. Ця проблема не вирішувалася 20 років, і зараз вона починає розв’язуватися. Думаю, на черзі перемовини між Московським і Київським патріархатами православної церкви, щоб знайти якісь точки порозуміння.

Софія – це музей, який не відноситься ні до якого патріархату. Верхня лавра – це музей, нижня – чоловічий монастир Московського патріархату. Коли обговорювали рішення про виселення музеїв, там же не було розмови про передачу Московському патріархату музеїв Лаври або Софії Київської. Вони залишаються державними музеями, які не відноситься до жодного патріархату.

Володимир Яворівський: Існувала років вісімсот лікарня, куди приходили прихожани, хворі, прокажені люди. Сьогодні вона вже фактично закрита. Майстерня богомазів, в якій після війни працювали найвидатніші наші художники, вони фактично вже викинуті на вулицю. Там зараз іде ремонт, і його робить Московський патріархат. Так для кого ці приміщення звільняються?

Володимир Зубанов: Не робіть припущення, що це обов’язково робиться під Московський патріархат. Це робиться для того, щоб зберегти історичну спадщину.

Скоро Великдень, як має вчинити Президент: відвідати службу лише в Лаврі чи віддати данину поваги і іншим конфесіям?

Володимир Зубанов: Це питання непросте. Багато людей ходить до церков і Московського, і Київського патріархатів. Є Українська автокефальна церква. Греко-католики святкують Великдень разом із православними. Є ще протестанти, на заході їх менше, але на сході дуже багато. Куди їхати? Як по черзі об’їжджати Януковичу всі ці конфесії та осередки?

Я б на його місці зробив спільну службу, запросивши всіх християн, які святкують Великдень, до Софії Київської. Але подивимось, яке рішення прийме Президент.

Володимир Яворівський: Я переконаний, що йому потрібно було б об’їхати всі церкви, вклонитися, привітати їх зі святом, а помолися та сповідуватися у тій церкві, прихожанином якої він є. Вибачте, але на Різдво привітати лише Московський патріархат, один сегмент православ’я, і зробити вигляд, що інших не існує… Дійсно, нехай люди вибирають собі церкву, але тиск держави, маніпулювання людьми, фінансування церкви є недопустимими.

Повертаючись до теми нашої розмови, скажу, що нещодавно були проведені збори громадськості православної церкви Московського патріархату. Вони збурили цю ситуацію, вимагаючи від Президента статус домінуючої церкви. Ініціаторами та учасниками цих зборів були Православне братство Олександра Невського – абсолютно проросійська організація, Союз православних братств України, Народний собор, Київське губернське (!) відділення Союзу російського народу та інші. Тут не просто йдеться про те, щоб дати статус домінуючої, а вони вважають, що Янукович має припинити інтеграцію в чужу та ворожу структуру Євросоюз. Далі цитую: «Віктор Янукович, який позиціонує себе як православна людина, отримавши благословення на свою президентську діяльність у Предстоятеля РПЦ Кирила та Предстоятеля УПЦ Митрополита Володимира замість зміцнення «Руського мира», де Україна історично займає одне зі центральних місць, ставить задачу інтеграцію у західну цивілізацію». Ви скажете, що тут немає політики? Є, ще й яка.

Володимир Зубанов: Ви знаєте, як роблять політики свої справи. Хтось дає інформацію в якомусь інтернет-виданні, а потім всі це тиражують. Може це взагалі була провокація?.. Є офіційна реакція УПЦ МП.

Володимир Яворівський: Московський патріархат мусив би взагалі відмовитися від таких зборів.

Чи можливо взагалі в Україні таке, що одна церква стане домінуючою?

Володимир Яворівський: Так, мають право існувати всі конфесії. Але переконаний, що в державі, для того, щоб вона була міцною, має бути все-таки єдина помісна церква. Ющенко, крім балачок, просто нічого не зробив для цього. Треба було працювати зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. До тих пір, доки релігійні моменти будуть розколювати державу, Україна стоятиме на одній нозі. Це дуже довгий шлях, дуже обережний, тут треба йти, як по мінному полю. Або ж це може статися після якихось великих потрясінь в Україні, але я хотів би, щоб Україна пройшла мирний та цивілізований шлях до утворення єдиної сильної проукраїнської державницької церкви. Чи це буде Київський патріархат, який зараз є найсильнішим серед патріотичних сегментів, чи це буде дещо кволіша за кількістю прихожан Автокефальна церква, чи Греко-католицька, яка має більший вплив на Західній Україні та тривалий час була заборонена і, можливо, раніше від Київського патріархату несла в собі це українство... Проте нам політикам не варто втручатися в ці процеси.

Володимир Зубанов: Але досвід показує: з 1054 року, коли християнство розділилося на католиків та православних, було дуже мало прикладів, коли хтось добровільно об’єднався і внаслідок цього почала працювати єдина конфесія. Тому й у нас, як тільки розкололися у 1991 році на Московський та Київський патріархат, дуже важко об’єднатись. Є свої структури, підпорядкування, своє фінансування, виробництво. Дуже важко це буде зробити, але якщо подивитися на Україну: є кілька православних конфесій, є греко-католики, які з 1569 року стали ними при підписанні Унії. І жодні примуси чи вмовляння не привели до того, щоб греко-католики зробили якісь кроки до православ’я, аби об’єднатися.

Але ж не Указом Президента це намагатися робити?

Володимир Зубанов: Звичайно. Держава має поводити себе обережно і не втручатися в ці внутрішні події в цих церквах.

Володимир Яворівський: Українські греко-католики обрали собі нового владику. Молодого, енергійного, сучасного. Думаю, він дуже модернізує греко-католиків, за ним піде дуже багато молоді і не лише на заході, а й на сході, бо і Філарет вже в літах, і Володимир… Це додасть сил греко-католикам, які майже нічим не відрізняються він нас, у них ті самі дні, світа. Єдине, що вони підпорядковані Папі Римському.

Тобто, протистояння церков Московського та Київського патріархатів може привести до посилення греко-католиків в Україні?

Володимир Яворівський: Як версія, це може бути.

Володимир Зубанов: Я вже сказав, що йде шалена конкуренція за душі людей. Досвід показує: якщо якась конфесія починає тиснути на іншу, а не просто переконувати, людей це відштовхує. Є інші конфесії, є інші пропозиції. Тож церкві треба модернізуватися і не чекати, що до неї прийдуть люди, а вже йти самій до людей і допомагати в скрутні часи. А якщо хтось думає, що вони великі, то зараз це все вже не проходить. Як і тиск, мовляв, напишіть нам ст.6 Конституції, але для релігії, що ми єдина тільки церква…

Якщо будуть такі ситуації як Тузла чи острів Зміїний, чию сторону має займати церква?

Володимир Яворівський: Це справа політиків. Ми не повинні втягувати церкву в ці речі.

 

Джерело: сайт "Главком" Тітульне фото: president.gov.ua

Родовіда. Родолюбіє
Рідна Віра Українців
Держава Роду Нашого
Нищення нашої спащини
Сучасний світ. Людство
Релігії у світі
Ми - Українці !
ljud146.jpg
Свята наша земля
pryr19.jpg
Нове на сайті

Час: деякі властивості. Дослідження

Що таке час? Це питання до сьогодні не є однозначним, і мабть до кращого, що на сучасному етпаі розвтику (чи, точніше, деградації) людства "час"  як фізична реальність не підвладна "науковцям".
Але наші прекди казали про Час. Згадаймо текст Велесової никги:

“Революціонер” – вечір пам’яті Олександра Капіноса у м.Львові 10.03.2015 р.

У м.Львові 10 березня, у вівторок, відбудеться вечір пам’яті Борця за Волю України, Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса. Цього дня йому мав би виповнитися 31 рік. Запрошуємо студентську молодь та всіх бажаючих прийти та вшанувати світлу пам'ять Звитяжця. 

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Знакова, історична подія світового значення: Перун повернувся і піднятий з Дніпра! Україна-Русь, пробудись!

   Дорогі  Браття і Сестри!
   У стольному граді Києві,  столиці України (столиці Русі) сталася знакова історична подія, важлива як для України і українського народу, так і для слов'янських народів та духовного поступу Людства.
   До берега ріки  Дніпра-Борисфена, у Видубичах, приплив скульптурний образ Перуна - захисника Русі, України (нащадка Русі), який був одним з головних Богів у пантеоні Русичів.
   ВІн поставлений у 2009 році  Старокиївській горі у Києві, був вночі таємно спиляний у 2012 році злочинцями.
   08 травня  2013 року  цей скульптурний образ піднятий з Дніпра. 

Декларація всенародного руху за відновлення конституційності і законності в України на Майдані Незалежності у м.Києві

Ради чого Українці боролись на Майдані?
Що в сьогоднішній ситуації МИ, УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД маємо вимагати від влади? 
Що нам у державі належить, чи ми в боргу перед кимось, чи інші держави винні нам? 
Хто керує Україною?
Українці є
в неволі, як за часів Т.Г.Шевченка - у своїй державі, вибореній ціною великої звитяги і страждань...

Чи є в Україні національний лідер?
Чи є організація, яка захищає, впрваджує в державну стратегію України  інтереси українців?
Чи є в Україні українська національна  ідея? Куди ми йдемо?
Чи є засадничою, керівною для українців  духовна система українського Роду - світогляд, розуміння Бога: саме наші, Предківські, споконвічні? 
Чи є в нашого народу духовна еліта, яка покаже керманичам, хай і майбутнім та всьому нашому етносу Шлях до визволення, до Щастя у своїй Державі?
 Хто дасть нам справжні, істинні знання - зараз для того, щб врятувати наш нарід?
Яка функція духовної (зокрема і релігійної) еліти в Україні?  

Це звернення, яке не побачили українці, було написане в часи Майдану  - але воно дає нам ключ до розуміння сьогоднішньої ситуації.

Світлана Сторожівська. Поезії]

Збірка поезії Світлани Сторожівської « Як сонце світу…», зачаровує чарівними картинами світу наших предків, автор віршів через призму себе тримаючись за  руку із сонцем занурює читачів у рідний світ уяви та явного.

 

Українське Різдво. Коляда. Свят-вечір.

Графічним символом українського календаря може бути восьмипроменева зірка. Календар цей напрочуд стрункий, симетричний: 4 пори року, 4 найбільші сонячні свята, що відповідають кожній із чотирьох сонячних фаз (сонцестояння і рівнодення).

СВЯТВЕЧІРНІ вірування лемків . Ворожіння

Напередодні Різдва найчастіше згадуються різні традиції, пов’язані з християнською символікою цього свята. Однак, думаю, варто не забувати й про його язичницькі витоки, адже воно, поки стало християнським святом народження Христа, було поганським святом народження Сонця, а разом з ним і Світу.

Статті, дотичні до теми
Найбільш переглянуті статті
Категорії статей
Канали новин
Свята Українців. Купала

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Громада «Вінець Бога» провела Купальське свято (2013 р.)

Громада Рідної Православної Віри «Вінець Бога» м. Вінниці провела 22 червня 2013 року в районі «Сабарів», на узбережжі священної для українців ріки Бог українське звичаєве свято Купала. Свято відбулося під гаслом «За Рідну Українську Віру».

Купальська Ватра на Дрогобиччині (2013р)

22-23 Кресеня (Червня) на Дрогобиччині відбудеться одне з сакральних і найдавніших українських свят - Свято Купала, Бога Літнього Сонцестояння, Бога молодості, краси, молодечої вибуялої волі, духовної нескоримості. Бога земних плодів, а також шлюбу!

 

Готуймося до Купальського свята! Купальські пісні

Настають найкоротші літні ночі — свято Купайла, і звідусіль — лісів, гаїв, берегів річок — линуть купальські співи. Через християнський вплив їх подекуди стали називати «петрівочними піснями». Купальські пісні — це переважно мрії дівчат про заміжжя, прощання з вільним життям, бо восени настає пора весіль. Зміст цих пісень язичницький, купальський.